
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/4, 6kA
Article: BM617432ME
16 620 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker for protection of alternating current electrical circuits. Rated current is 32A with breaking capacity of 6kA, providing reliable disconnection during short circuits and overloads.
Technical parameters:
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 4
- Type: BMS6-ME (BMS6 series system)
- Design: AC-MCB-ME
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 14.80W
Dimensions and weight:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.48kg
Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840545128 |
|---|---|
| Width net | 71.20mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Net weight | 0.48kg |
| Power loss | 14.80W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 4 |
| Rated current | 32A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |