
Automatic Circuit Breaker BM C4/1+N, 6kA
Article: BM617604--
12 720 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the BMS6 series is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in single-phase AC networks. The device has a rated current of 4A and breaking capacity of 6kA, providing reliable protection in residential and industrial installations.
Technical specifications:
- Tripping characteristic: C (trips at 5-10 times rated current)
- Configuration: 1+N (single pole with neutral)
- Type of design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Operating voltage: alternating current
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power consumption: 1.60W
Dimensions and weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.24kg
The circuit breaker complies with the requirements of international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018. Manufactured by Schrack (Austria).
Available in packages of 1, 6 and 60 pieces.
| EAN code | 9004840509052 |
|---|---|
| Net width | 35.60mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 1.60W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1+N |
| Rated current | 4A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs |