
Automatic Circuit Breaker BM ME C10/3+N, 6kA
Article: BM617810ME
18 000 ₸
To order
Automatic circuit breaker BM ME C10/3+N is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The device is manufactured according to the modular construction standard and is installed on a DIN rail.
Main characteristics:
- Rated current: 10 A
- Trip characteristic: C (instantaneous operation at 5–10 In current)
- Pole configuration: 3+N (3 phase poles + neutral)
- Breaking capacity: 6 kA (maximum short-circuit current)
- Voltage: AC
- Type of design: MCB-ME (modular circuit breaker with ME trip unit)
- Series: BMS6
Electrical parameters:
- Power loss: 4.70 W
- Operating temperature range: from –40 °C to +75 °C
Overall dimensions (W×H×D):
- 71.20 mm × 83.00 mm × 74.90 mm
- Net weight: 0.46 kg
Compliance with standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging: 3 pcs., 30 pcs.
EAN code: 9004840528886
| EAN code | 9004840528886 |
|---|---|
| Net width | 71.20 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.46 kg |
| Power loss | 4.70 W |
| Min. ambient temperature | -40 °C |
| Max. ambient temperature | 75 °C |
| Characteristic | C |
| Pole | 3+N |
| Rated current | 10 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 pcs., 30 pcs. |