
Automatic Circuit Breaker BM B10/2, 6kA
Article: BM618210--
7 770 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. Intended for switching and protection against overloads and short circuits in distribution panels and control systems.
Main Parameters:
- Rated Current: 10A
- Switching Capacity: 6kA
- Tripping Characteristic: B (sensitivity to overload currents)
- Number of Poles: 2
- Installation Width: 35.6 mm (2 modules)
Technical Specifications:
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 3.90 W
- Rated Voltage: alternating current 230/400V
- Standards Compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006-2013-2017, EN 63000:2018
Design and Package:
- Class: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Series: BMS6
- Manufacturer: Schrack
- Weight: 0.24 kg
- EAN Code: 9004840396232
- Packaging: 1 pc., 6 pc., 60 pc.
| EAN Code | 9004840396232 |
|---|---|
| Width (Net) | 35.60 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.24 kg |
| Power Loss | 3.90 W |
| Minimum Operating Temperature | -40°C |
| Maximum Operating Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Number of Poles | 2 |
| Rated Current | 10A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |