
Automatic Circuit Breaker BM ME B10/2, 6kA
Article: BM618210ME
7 660 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with rated current 10A and switching capacity 6kA. Designed for protection of alternating current electrical circuits against overloads and short circuits.
Key Characteristics:
- Rated Current: 10A
- Number of Poles: 2
- Trip Characteristic: B
- Switching Capacity: 6kA
- Design: AC-MCB-ME (alternating current automatic circuit breaker with mechanical switching mechanism)
- Power Loss at Rated Current: 3.90W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.24kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840552447 |
|---|---|
| Width Net | 35.60mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 3.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 10A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |