
Automatic Circuit Breaker BM ME B16/3, 6kA
Article: BM618316ME
11 270 ₸
To order
The automatic circuit breaker of the BMS6 series is designed to protect electrical circuits from overload and short circuit. The three-pole modular device with characteristic B provides reliable switching at rated current 16 A and breaking capacity 6 kA.
Technical specifications:
- Rated current: 16 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Characteristic: B (tripping at 3—5 IN)
- Poles: 3P
- Design: AC-MCB-ME (AC modular circuit breaker)
- Type: BMS6-ME
- Operating temperature range: −40 °C to +75 °C
- Power loss: 6.90 W
- Dimensions: 53.40 × 83.00 × 74.90 mm
- Net weight: 0.32 kg
Regulatory standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1, 4, 40 pcs.
| EAN code | 9004840591668 |
|---|---|
| Width (net) | 53.40 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power loss | 6.90 W |
| Min. ambient temperature | −40 °C |
| Max. ambient temperature | 75 °C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated current | 16 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 40 pcs. |