
Automatic Circuit Breaker BM ME B20/4, 6kA
Article: BM618420ME
15 650 ₸
To order
A four-pole automatic circuit breaker from the Schrack manufacturer series BMS6, designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical Specifications:
- Rated Current: 20 A
- Breaking Capacity: 6 kA
- Trip Characteristic: B (trips at current 3–5×Iн)
- Number of Poles: 4
- Type: BMS6-ME
- Design: AC-MCB-ME (single-phase alternating current, modular automatic circuit breaker)
- Power Loss: 12.80 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: −40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.48 kg
Standards Compliance:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Packaging: Available in packages of 3 units and 30 units.
EAN Code: 9004840545197
| EAN Code | 9004840545197 |
|---|---|
| Width (Net) | 71.20 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.48 kg |
| Power Loss | 12.80 W |
| Minimum Ambient Temperature | −40°C |
| Maximum Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 20 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 units, 30 units |