
Automatic Circuit Breaker BM ME B63/4, 6kA
Article: BM618463ME
34 660 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series, type BMS6-ME with rated current 63A and breaking capacity 6kA. Designed for protection of AC electrical circuits against overloads and short-circuit currents.
Technical Parameters:
- Trip Characteristic: B (tripping at 3-5 times the rated current)
- Number of Poles: 4
- Rated Current: 63A
- Breaking Capacity: 6kA
- Design: AC-MCB-ME (single-phase modular circuit breaker with isolation)
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 20.80W
Physical Dimensions and Weight:
- Width: 71.20mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.48kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840545241
| EAN Code | 9004840545241 |
|---|---|
| Width Net | 71.20mm |
| Height Net | 83.00mm |
| Depth Net | 74.90mm |
| Net Weight | 0.48kg |
| Power Loss | 20.80W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 63A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 pcs., 30 pcs. |