
1 / 7
1 / 7
Three-pole load isolator switch with rated current of 40 A from manufacturer Schrack. Designed for switching electrical circuits in distribution devices and switchboard installations.
Technical characteristics:
- Rated current: 40 A
- Number of poles: 3
- Power loss: 11.20 W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Overall dimensions: 75 × 53.10 × 83 mm (L × W × H)
- Weight: 0.29 kg
- EAN code: 9004840403138
Kit composition and packaging:
Available supply options: 1 pc., 4 pcs., 40 pcs.
| EAN code | 9004840403138 |
|---|---|
| Length net | 75.00 mm |
| Width net | 53.10 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Weight net | 0.29 kg |
| Power loss | 11.20 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Type | Isolator Switch |
| Poles | 3 |
| Current rating | 40 A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 40 pcs. |
- Photo 1: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.9 MB)
- Photo 2: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.7 MB)
- Photo 4: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.6 MB)
- Photo 5: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.3 MB)
- Photo 6: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.8 MB)
- Photo 7: Load Isolator Switch 40A/3 BM (JPG, 1.7 MB)