Residual Current Device (RCD) of series B is designed to protect electrical circuits from current leakage and overloads. The device ensures reliable protection of people from electric shock and protection of equipment from damage.
Main parameters:
- Nominal current: 32A
- Pole configuration: 1+N (single-phase connection with neutral conductor)
- Sensitivity: 30mA
- Switching capacity: 6kA
- Characteristic: B — instantaneous trip type
- Sensitivity type: AC (sensitive to alternating current)
- Protection rating: complies with EN 61009-1:2012 + A12:2006, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998
Technical specifications:
- Power loss: 6.60W
- Operating temperature range: from -35°C to +60°C
- Geometric dimensions: 73 × 35 × 86 mm
- Weight: 0.20 kg
- Manufacturer: Schrack
- Series: BOLF
- EAN code: 9004840395525
The device is intended for installation in electrical distribution cabinets and ensures instantaneous disconnection when leakage currents exceeding 30mA occur, which complies with the safety requirements of modern electrical installations.
| EAN code | 9004840395525 |
|---|---|
| Length (net) | 73.00 mm |
| Width (net) | 35.00 mm |
| Height (net) | 86.00 mm |
| Weight (net) | 0.20 kg |
| Power loss | 6.60 W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A12:2006, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998 |
| Type (current sensitivity) | AC (alternating current) |
| Type (trip) | Instantaneous |
| Nominal sensitivity IΔn | 30 mA |
| Characteristic | B |
| Current rating | 32 A |
| Poles | 1+N |
| Switching capacity | 6 kA |
| Series | BOLF |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc. |
