
Pass-through Terminal 2.5 mm² , AVK2.5 Type, Gray
Article: IK600002--
357 ₸
In stock
AVK2.5 type screw-mounted pass-through terminal designed for circuit switching in electrical cabinets and distribution equipment.
Main specifications:
- Type: Screw-mounted pass-through terminal
- Nominal conductor cross-section: 2.5 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 4 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 2.5 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Power loss: 0.34 W
- Color: gray
Dimensions and weight:
- Width: 5.00 mm
- Depth: 42.30 mm
- Height: 44.20 mm
- Net weight: 0.01 kg
Packaging options: 1 pcs., 100 pcs., 2400 pcs.
Terminal is used for reliable conductor connections with minimal contact resistance.
| EAN code | 9004840452082 |
|---|---|
| Net depth | 42.30 mm |
| Net width | 5.00 mm |
| Net height | 44.20 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Power loss | 0.34 W |
| System | Screw terminal |
| Design | Pass-through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 2.50 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 2.5 mm² |
| Color | gray |
| Packaging | 1 pcs., 100 pcs., 2400 pcs. |