
Terminal pass-through 4mm.sq, AVK4 type, gray
Article: IK600004--
372 ₸
To order
Pass-through terminal for mounting on DIN 35 mm rail of type AVK4 with a cross-section of 4 mm². Designed for connecting electrical conductors in distribution devices and control panels.
Technical specifications:
- Connection system: screw terminal
- Execution type: pass-through terminal
- Nominal cross-section: 4 mm²
- Maximum cross-section, solid wire: 6 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire: 6 mm²
- Maximum cross-section, flexible wire with ferrule: 4 mm²
- Minimum cross-section, solid wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire: 0.50 mm²
- Minimum cross-section, flexible wire with ferrule: 0.50 mm²
- Color: gray
- Power loss: 0.54 W
Dimensions:
- Depth: 42.30 mm
- Width: 6.00 mm
- Height: 44.20 mm
- Net weight: 0.01 kg
Packaging: 1 pc., 80 pc., 1920 pc.
| EAN code | 9004840452105 |
|---|---|
| Net depth | 42.30 mm |
| Net width | 6.00 mm |
| Net height | 44.20 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Power loss | 0.54 W |
| System | Screw terminal |
| Execution | Pass-through terminal |
| Max. cross section, solid wire | 6 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 6 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 4 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.50 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.50 mm² |
| Cross-section | 4 mm² |
| Color | gray |
| Packaging | 1 pc., 80 pc., 1920 pc. |