
Contactor 4kW/400V/9A/1NO, coil 110VAC
Article: LTD00922--
15 620 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase AC industrial circuits.
Technical Specifications:
- Rated Power: 4 kW at 380–400 V (AC-3 category)
- Rated Current: 9 A
- Coil Supply Voltage: 110 V AC
- Main Contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Auxiliary Contacts: 1 normally closed contact (1NC)
- Coil Power Loss: 4.40 W
Mechanical Parameters:
- Dimensions (H×W×D): 68×45×75 mm
- Net Weight: 0.24 kg
- EAN Code: 9004840841114
- Manufacturer: Schrack Elektrik
Packaging: 1 or 102 pcs per order
The contactor complies with IEC 60947-4-1 standards and is used in electrical panels, distribution boards, and automation systems for controlling electric motors and lighting loads.
| EAN Code | 9004840841114 |
|---|---|
| Net Width | 45.00 mm |
| Net Height | 68.00 mm |
| Net Depth | 75.00 mm |
| Net Weight | 0.24 kg |
| Power Loss | 4.40 W |
| Size | 0 |
| Type | Power Contactor |
| Included Auxiliary Contacts | 1 normally closed contact |
| Coil Voltage AC | 110 V AC |
| Rated Current | 9 A |
| Main Contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 4 kW |
| Packaging | 1 pc, 102 pcs |