
Contactor 5.5kW/400V/12A/1NC, coil 230VAC
Article: LTD01223--
19 280 ₸
To order
Power contactor designed for switching AC circuits in industrial equipment. The contactor is rated for 12A nominal current at 400V voltage with 5.5kW switching capacity in the AC-3 category.
Main characteristics:
- Main contacts: 3 normally open contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 normally closed contact (1NC)
- Coil voltage: 230V alternating current (50/60 Hz)
- Nominal current: 12A
- Switching power (AC-3 380/400V): 5.5kW
- Power loss: 3.90W
- Manufacturer: Schrack
Overall dimensions:
- Width: 45.0mm
- Height: 68.0mm
- Depth: 75.0mm
- Net weight: 0.24kg
Application:
The contactor is used in remote control circuits for electric motors, pumps, compressors and other industrial equipment. The 1NC auxiliary contact is used for signaling and protection of control circuits.
EAN code: 9004840841169
Packaging: 1 pcs., 102 pcs.
| EAN code | 9004840841169 |
|---|---|
| Net width | 45.00mm |
| Net height | 68.00mm |
| Net depth | 75.00mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 3.90W |
| Size | 0 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 normally closed contact |
| AC coil voltage | 230V AC |
| Nominal current | 12A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380V 400V [P] | 5.5kW |
| Packaging | 1 pcs., 102 pcs. |