
Contactor 4-pole, 160A/AC1/230V AC supply
Article: LTR31543--
Аксессуары для контакторов силовых
250 620 ₸
To order
4-pole contactor with rated current 160 A for alternating current networks at voltage 230 V. Designed for switching asynchronous electric motors and other inductive loads in AC-1 category.
Main specifications:
- Rated current: 160 A
- Coil voltage: 230 V AC
- Application category: AC-1
- Power at AC-3 (380–400 V): 45 kW
- Power loss: 38.6 W
- Size: 3
- Constructive design: 4-pole
Physical dimensions (overall dimensions):
- Length: 160 mm
- Width: 170 mm
- Depth: 122 mm
- Net weight: 2.73 kg
Packaging: 1 pcs or 5 pcs
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840839838
| EAN code | 9004840839838 |
|---|---|
| Net length | 160.00 mm |
| Net width | 170.00 mm |
| Net depth | 122.00 mm |
| Net weight | 2.73 kg |
| Power loss | 38.60 W |
| Size | 3 |
| Type | 4-pole contactor |
| AC coil voltage | 230 V AC |
| Rated current | 160 A |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 45 kW |
| Packaging | 1 pcs, 5 pcs |