
Motor Protection Circuit Breaker 0.25-0.40A/2 BE4
Article: BE400203--
18 840 ₸
In stock
Motor protection circuit breaker designed for protecting electrical circuits and motors from overload and short circuit conditions. The device ensures reliable circuit disconnection when the set current of 0.25-0.40A is exceeded.
Technical Specifications:
- Rated Current: 0.25-0.40A
- Standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Design Version: 2
- Ambient Temperature Range: -40°C to +70°C
- Power Loss: 3.90W
- Overall Dimensions: 73×37×82 mm
- Weight: 0.23 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN Code: 9004840266078
Packaging: available individually (1 piece), in packs of 6 pieces and 60 pieces.
The device is manufactured in accordance with international safety standards and provides reliable equipment protection across a wide range of climatic conditions.
| EAN Code | 9004840266078 |
|---|---|
| Net Length | 73.00 mm |
| Net Width | 37.00 mm |
| Net Height | 82.00 mm |
| Net Weight | 0.23 kg |
| Power Loss | 3.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Design Version | 2 |
| Current Rating | 0.25-0.40 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 6 pieces, 60 pieces |