
Motor Protection Switch 2.5-4.0A/2 BE4
Article: BE400208--
18 840 ₸
To order
The BE4 series motor protection switch is designed to protect electric motors from overload and short circuit. The device provides reliable switching and circuit disconnection when nominal current is exceeded.
Main parameters:
- Current setting range: 1–6.3 A
- Rated current: 2.5–4.0 A
- Number of poles: 2
- Power loss: 3.90 W
- Operating temperature range: –40…+70 °C
Design and installation: The device has compact dimensions (73 × 37 × 82 mm) and low weight (0.23 kg), facilitating integration into distribution panels and control cabinets. Developed in accordance with the requirements of standard EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013.
Manufacturer: Schrack
Packaging: available in 1, 6, and 60-piece variants.
| EAN code | 9004840266122 |
|---|---|
| Length (net) | 73.00 mm |
| Width (net) | 37.00 mm |
| Height (net) | 82.00 mm |
| Weight (net) | 0.23 kg |
| Power loss | 3.90 W |
| Min. ambient temperature | –40 °C |
| Max. ambient temperature | 70 °C |
| Execution | 2 |
| Current rating | 1–6.3 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |