
Automatic Circuit Breaker BM C1/1, 10kA
Article: BM017101--
9 165 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker BM C1/1 with rated current 1A, designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The C characteristic provides selectivity when working with other protective devices.
Main parameters:
- Breaking capacity: 10 kA
- Rated current: 1 A
- Characteristic: C (tripping range 5-10×In)
- Design: AC-MCB (alternating current modular circuit breaker)
- Housing type: BMS0, mounted on DIN rail
- Installation width: 17.80 mm (one module)
Operating conditions:
- Ambient temperature range: -40°C to +75°C
- Power loss: 1.60 W
- Net weight: 0.12 kg
Compliance standards:
- EN 60898-1:2019 — Small automatic circuit breakers for alternating current
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 — Low-voltage switchgear and control gear
- EN 60947-2:2017 + A1:2020 — Low-voltage control equipment
- EN 63000:2018 — Hazardous substances in electrical and electronic equipment
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840391671 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.12 kg |
| Power loss | 1.60 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 1 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |