
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA
Article: BM017110--
5 045 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series manufactured by Schrack with nominal current 10A and switching capacity 10kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main Parameters:
- Trip Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Rated Voltage: AC (alternating current)
- Type: BMS0 (modular automatic circuit breaker)
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss: 1.50W
- Module Width: 17.80mm (single-conductor mounting on DIN rail)
- Dimensions: 83.00mm (height) × 74.90mm (depth)
- Weight: 0.12kg
Compliance Standards:
The device is certified in accordance with EN 60898-1:2019 (household automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 (industrial load switches) and EN 63000:2018 (hazardous substances in electrical products).
Package and Delivery:
Available in packages: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
EAN Code: 9004840391732
| EAN Code | 9004840391732 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.12kg |
| Power Loss | 1.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Nominal Current | 10A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Version | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 721 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 720 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 638 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM C10/1, 10kA (JPG, 638 KB)