
Automatic Circuit Breaker BM C40/1 10кА
Article: BM017140--
15 710 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of BMS0 series with nominal current 40A and switching capacity 10кА. Designed to protect AC electrical circuits from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Nominal current: 40A
- Polarity: 1P (single-pole)
- Trip characteristic: C
- Switching capacity: 10кА
- Design: AC-MCB (automatic circuit breaker for alternating current)
- Power loss: 3,40W
- Operating temperature: from -40°C to +75°C
Physical dimensions:
- Width: 17,80mm
- Height: 83,00mm
- Depth: 74,90mm
- Weight: 0,12kg
Certification and standards:
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
EAN code: 9004840391794
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840391794 |
|---|---|
| Width net | 17,80mm |
| Height net | 83,00mm |
| Depth net | 74,90mm |
| Weight net | 0,12kg |
| Power loss | 3,40W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal current | 40A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |