
Automatic Circuit Breaker BM ME C40/1 10кA
Article: BM017140ME
3 901 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series, type BMS0-ME, designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits. The device is characterized by a nominal current of 40A, a switching capacity of 10 kA, and a C tripping characteristic (for circuits with moderate inrush current). The breaker complies with international standards EN 60898-1:2019 and EN 60947-2 for alternating current.
Technical Parameters:
- Nominal Current: 40 A
- Switching Capacity: 10 kA
- Characteristic: C
- Number of Poles: 1
- Execution: AC-MCB-ME (modular circuit breaker for alternating current)
- Type: BMS0-ME
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 3.40 W
- Overall Dimensions: 17.80 × 83.00 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.12 kg
Standards Compliance:
The device is designed in accordance with the following standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 piece, 12 pieces, 120 pieces.
| EAN Code | 9004840527155 |
|---|---|
| Net Width | 17.80 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.12 kg |
| Power Loss | 3.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal Current | 40 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 12 pieces, 120 pieces |