
Automatic Circuit Breaker BM ME C50/1 10kA
Article: BM017150ME
6 375 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with C trip characteristic and rated current 50A. Designed to protect AC electrical circuits against overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 50A
- Breaking capacity: 10 kA
- Characteristic: C (response time to overcurrent from 1 to 3 times rated value)
- Number of poles: 1
- Voltage: AC (alternating current)
- Power loss: 4.50W
Operating conditions:
- Temperature range: from -40°C to +75°C
- Dimensions (modular): width 17.80mm, height 83.00mm, depth 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Compliance with standards:
The circuit breaker conforms to international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 12 units or 120 units per order quantity
| EAN Code | 9004840527162 |
|---|---|
| Width net | 17.80mm |
| Height net | 83.00mm |
| Depth net | 74.90mm |
| Weight net | 0.12kg |
| Power loss | 4.50W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 50A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 units, 120 units |