
Automatic Circuit Breaker BM C0.5/2, 10kA
Article: BM0172005-
20 710 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a rated current of 0.5 A and breaking capacity of 10 kA. Designed to protect AC electrical circuits against overcurrent and short-circuit conditions.
Technical Specifications:
- Rated Current: 0.50 A
- Number of Poles: 2
- Trip Characteristic: C
- Breaking Capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (Automatic Circuit Breaker for alternating current)
- Power Loss: 2.40 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Physical Dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Compliance Standards:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840391824 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power Loss | 2.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 0.50 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |