
Automatic Circuit Breaker BM ME C16/2, 10kA
Article: BM017216ME
7 660 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series with a rated current of 16A and breaking capacity of 10kA. Designed to protect alternating current electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Technical Characteristics:
- Rated Current: 16A
- Number of Poles: 2
- Trip Characteristic: C (for circuits with normal and increased inrush currents)
- Breaking Capacity: 10kA
- Type: BMS0-ME
- Execution: AC-MCB-ME
- Power Dissipation: 4.70W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net Weight: 0.21kg
Compliance with Standards:
The circuit breaker is designed and tested in accordance with the following requirements:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging: 6 pcs. or 60 pcs. per package
EAN Code: 9004840590135
| EAN Code | 9004840590135 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.21kg |
| Power Dissipation | 4.70W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 16A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 6 pcs., 60 pcs. |