
Automatic Circuit Breaker BM C10/4, 10kA
Article: BM017410--
60 260 ₸
To order
Four-pole alternating current automatic circuit breaker with rated current of 10 A and breaking capacity of 10 kA. Characteristic C provides protection for general purpose circuits with moderate inrush currents.
Main Parameters:
- Rated current: 10 A
- Number of poles: 4P
- Breaking capacity: 10 kA
- Characteristic: C
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Power loss: 6 W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Physical Dimensions:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.48 kg
Standards Compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack Elektro
| EAN Code | 9004840392388 |
|---|---|
| Width (net) | 71.20 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.48 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 10 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |