
1 / 7
1 / 7
Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA
Article: BM017416--
60 260 ₸
To order
A four-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series designed to protect electrical circuits against overload and short-circuit conditions. Rated current: 16A, breaking capacity: 10kA, tripping characteristic: C.
Technical parameters:
- Type: BMS0 (AC-MCB)
- Number of poles: 4
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
- Power dissipation: 8.80W
- Dimensions (H×W×D): 83.00 × 71.20 × 74.90 mm
- Net weight: 0.48 kg
Standards compliance:
- EN 60898-1:2019
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- EN 60947-2:2017 + A1:2020
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packing options: 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840392401 |
|---|---|
| Width net | 71.20 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Net weight | 0.48 kg |
| Power dissipation | 8.80 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 16 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 30 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.5 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.4 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 1.9 MB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker BM C16/4, 10kA (JPG, 2.6 MB)