
Automatic Circuit Breaker BM C63/4, 10kA
Article: BM017463--
80 880 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with rated current 63 A and switching capacity 10 kA. The device is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuit currents.
Technical parameters:
- Tripping characteristic: C (for general loads)
- Number of poles: 4
- Design: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss: 20,80 W
Dimensions and weight:
- Width: 71,20 mm
- Height: 83,00 mm
- Depth: 74,90 mm
- Net weight: 0,48 kg
Compliance with standards: The device complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack. Packaging options: 1 pc., 3 pc., 30 pc.
| EAN code | 9004840392463 |
|---|---|
| Net width | 71,20 mm |
| Net height | 83,00 mm |
| Net depth | 74,90 mm |
| Net weight | 0,48 kg |
| Power loss | 20,80 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated current | 63 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 30 pc. |