
Automatic circuit breaker BM ME B6/1, 10kA
Article: BM018106ME
3 592 ₸
To order
A single-pole automatic circuit breaker from the BMS0 series manufactured by Schrack with a rated current of 6A and a switching capacity of 10kA. The circuit breaker is characterized by type B (time-current characteristic B) and is designed to protect alternating current electrical circuits in accordance with international standards EN 60898-1:2019 and EN 60947-2.
Main parameters:
- Rated current: 6A
- Switching capacity: 10kA
- Characteristic: B
- Number of poles: 1
- Execution: AC-MCB-ME
- Power loss: 1.80W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Constructive dimensions:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
The circuit breaker complies with European standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006+A1:2009+A2:2013, EN 60947-2:2017+A1:2020 and EN 63000:2018. Compact dimensions and low power consumption allow the device to be used in distribution panels with limited space.
| EAN code | 9004840591330 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.12kg |
| Power loss | 1.80W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Rated current | 6A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |