
Automatic Circuit Breaker BM B6/1+N, 10kA
Article: BM018606--
10 350 ₸
To order
An automatic circuit breaker with B trip characteristic designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. Single-pole device with additional neutral contact (1+N) rated for 6A has a breaking capacity of 10 kA and complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018.
Technical Characteristics:
- Rated Current: 6A
- Poles: 1+N
- Trip Characteristic: B
- Breaking Capacity: 10 kA
- Design: AC-MCB (modular AC circuit breaker)
- Power Loss: 2.00 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +75°C
- Manufacturer: Schrack
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.22 kg
- EAN Code: 9004840393095
Available Packaging Options: 1 pc., 6 pc., 60 pc.
| EAN Code | 9004840393095 |
|---|---|
| Width Net | 35.60 mm |
| Height Net | 83.00 mm |
| Depth Net | 74.90 mm |
| Weight Net | 0.22 kg |
| Power Loss | 2.00 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1+N |
| Rated Current | 6A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pc., 60 pc. |