
Automatic Circuit Breaker BM B13/1+N, 10kA
Article: BM018613--
8 405 ₸
To order
Modular automatic circuit breaker for protecting electrical circuits from overloads and short circuits. Single-pole device with neutral (1+N) rated at 13 A and breaking capacity 10 kA. Characteristic B provides protection for domestic and lighting circuits.
Main Parameters:
- Rated current: 13 A
- Breaking capacity: 10 kA
- Number of poles: 1+N
- Tripping characteristic: B
- Type: AC-MCB (alternating current)
- Power dissipation: 2.90 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Constructive Dimensions:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.22 kg
Standards Compliance: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging Options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840393118 |
|---|---|
| Net width | 35.60 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.22 kg |
| Power dissipation | 2.90 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1+N |
| Rated current | 13 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |