
Automatic Circuit Breaker BM ME D6/1, 10kA
Article: BM019106ME
3 778 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME D6/1, 10kA — a single-pole modular protective device for alternating current, designed to protect electrical circuits in distribution panels.
Main Characteristics:
- Rated Current: 6A
- Breaking Capacity: 10kA
- Trip Characteristic: D (for circuits with high inrush currents)
- Number of Poles: 1
- Operating Voltage: AC (alternating current)
- Power Loss: 1.50W
- Ambient Temperature Range: -40°C to +75°C
- Dimensions (HxWxD): 83.00 × 17.80 × 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
- Mounting Rail: DIN-rail (modular design)
Technical Data:
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018. Manufactured by Schrack (Austria).
Characteristic D provides delayed trip operation during temporary overloads (inrush currents 5-10 times the rated current), making the device suitable for protecting circuits with electric motors, transformers, and other equipment with high inrush currents.
Packaging: 12 or 120 units (upon request).
| EAN Code | 9004840622423 |
|---|---|
| Width (Net) | 17.80 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.12 kg |
| Power Loss | 1.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 6 A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs., 120 pcs. |