
Automatic Circuit Breaker BM D16/1, 10kA
Article: BM019116--
7 585 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series manufactured by Schrack, designed for protection of alternating current electrical circuits. The device is intended for switching and protection against overloads and short-circuit currents in distribution switchboards and control panels.
Main characteristics:
- Rated current: 16A
- Breaking capacity: 10kA (at rated voltage)
- Tripping characteristic: D (sensitivity to overcurrents)
- Type: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Poles: 1P (single-pole)
- Power loss: 2.20W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Physical parameters:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
- Mounting on standard DIN rail
Compliance with standards:
The device complies with the requirements of international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging: 1, 12 or 120 units per package.
| EAN code | 9004840398205 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 2.20W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Rated current | 16A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 12 units, 120 units |