
Automatic Circuit Breaker BM ME D50/1, 10kA
Article: BM019150ME
6 670 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM ME D50/1, 10kA — single-pole modular protective device for alternating current distribution panels.
Main Parameters:
- Rated Current: 50A
- Breaking Capacity: 10kA
- Characteristic: D (increased tripping ratio for protection of circuits with high inrush currents)
- Design: AC-MCB-ME (modular single-pole circuit breaker)
- Voltage Class: 230/400V AC
Operating Characteristics:
- Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Power Loss: 4.50W at rated current
- Mounting Width: 17.80mm (17.5mm, one module)
- Dimensions: height 83.00mm × depth 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Regulatory Basis:
The device complies with standard EN 60947-2:2017 + A1:2020 (electrical apparatus control of low-power circuits).
Manufacturer: Schrack (Austrian quality)
Packaging: 12 pcs or 120 pcs in cardboard boxes
Application:
Used for protection of electrical circuits against overload and short circuits in distribution panels of industrial and residential facilities. Type D characteristic is recommended for circuits with power loads, electric motors and transformers.
| EAN Code | 9004840622492 |
|---|---|
| Width (Net) | 17.80mm |
| Height (Net) | 83.00mm |
| Depth (Net) | 74.90mm |
| Weight (Net) | 0.12kg |
| Power Loss | 4.50W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 50A |
| Type | BMS0-ME |
| Series | BMS0 |
| Breaking Capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60947-2:2017 + A1:2020 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 12 pcs, 120 pcs |