
Automatic Circuit Breaker BM D4/2, 10kA
Article: BM019204--
18 140 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS0 series (type BMS0) designed to protect AC electrical circuits from overload and short circuit. Rated current: 4A, switching capacity: 10kA, tripping characteristic: D (for circuits with high inrush current).
Technical Specifications:
- Number of poles: 2
- Rated current: 4A
- Switching capacity: 10kA
- Characteristic: D
- Design: AC-MCB (AC automatic circuit breaker)
- Power loss: 2.90W
- Temperature range: -40°C to +75°C
- Dimensions (net): 35.60 × 83.00 × 74.90 mm
- Net weight: 0.24 kg
- EAN code: 9004840398267
Standards and Norms: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840398267 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 2.90 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | D |
| Pole | 2 |
| Rated current | 4 A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 60 pcs. |