
Automatic Circuit Breaker BM C63/1, 4.5kA
Article: BM417163--
5 465 ₸
In stock
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS4 series by Schrack company. The model is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents in residential and commercial installations.
Technical parameters:
- Rated current: 63 A
- Breaking capacity: 4.5 kA
- Trip characteristic: C (short-circuit current multiplier 5-10 In)
- Number of poles: 1
- Type: AC-MCB (single-phase modular automatic circuit breaker)
- Power loss: 5.20 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Physical dimensions:
- Width: 17.80 mm
- Height: 85.00 mm
- Depth: 75.00 mm
- Weight: 0.12 kg
Compliance with standards:
The circuit breaker complies with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging options: supplied in packs of 1, 12, or 120 pieces.
Used for mounting on DIN-rail in distribution boards and electrical cabinets.
| EAN code | 9004840456325 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 85.00mm |
| Net depth | 75.00mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 5.20W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 63A |
| Type | BMS4 |
| Series | BMS4 |
| Breaking capacity | 4.5kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |