
Automatic Circuit Breaker BM ME C2A/1, 6kA
Article: BM617102ME
6 485 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker for protection of AC electrical circuits. Rated current 2A, breaking capacity 6kA upon activation. Characteristic C provides tripping at short-circuit current in the range (5-10)·In, making the breaker a universal solution for circuits with moderate inrush currents.
Main parameters:
- Type: BMS6-ME (BMS6 series)
- Design: AC-MCB-ME (micro-modular single-pole circuit breaker)
- Mounted on standard DIN rail with width 17.80 mm
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Power loss at rated current: 1.40W
Regulatory compliance: The circuit breaker is certified according to standards EN 60898-1:2019 (safety of household and similar automatic circuit breakers), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 (low-voltage switchgear and controlgear), EN 63000:2018 (basic safety requirements).
Manufacturer: Schrack (Austrian company, recognized electrotechnical brand).
| EAN Code | 9004840526790 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.12 kg |
| Power loss | 1.40 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 2 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |