
Automatic circuit breaker BM C3/1, 6kA
Article: BM617103--
5 975 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with a rated current of 3A and switching capacity of 6kA. The device is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and commercial installations.
Main characteristics:
- Pole number: 1
- Rated current: 3A
- Trip characteristic: C (for general purpose circuits)
- Switching capacity: 6kA
- Type: AC-MCB (single-pole modular circuit breaker for alternating current)
- Module type: BMS6
- Power loss: 1.20W
- Dimensions: width 17.80mm × height 83.00mm × depth 74.90mm
- Weight: 0.12kg
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Standards and regulations:
The product complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging options: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
| EAN code | 9004840691191 |
|---|---|
| Width (net) | 17.80mm |
| Height (net) | 83.00mm |
| Depth (net) | 74.90mm |
| Weight (net) | 0.12kg |
| Power loss | 1.20W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 3A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |