
Automatic circuit breaker BM ME C4/1, 6kA
Article: BM617104ME
6 485 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker with nominal current of 4A and breaking capacity of 6kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Key characteristics:
- Tripping characteristic: C (for circuits with normal inrush current)
- Nominal current: 4A
- Breaking capacity: 6kA
- Design: single-pole (1P)
- Type: BMS6-ME
- Execution: AC-MCB-ME (alternating current)
- Power loss: 1.40W
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
Physical dimensions:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.12kg
Normative basis:
The product complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available packaging: 1 pc., 12 pc., 120 pc.
| EAN code | 9004840526806 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 1.40W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Nominal current | 4A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Execution | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc., 120 pc. |