
Automatic Circuit Breaker BM ME C10/1, 6kA
Article: BM617110ME
2 957 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker designed for protection of alternating current electrical circuits. Intended for installation in distribution boards and electrical switchgear equipment.
Main technical characteristics:
- Rated current: 10A
- Breaking capacity: 6kA
- Trip characteristic: C (universal, for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 1
- Rated voltage: AC (alternating current)
- Power dissipation: 1.50W at rated current
Climatic parameters:
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
- Overall dimensions: width 17.80 mm, height 83.00 mm, depth 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
Regulatory basis:
The device is designed and certified in accordance with international standards EN 60898-1:2019 (household and similar installations), EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 (low-voltage switchgear and control gear), EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018 (hazardous substances).
Manufacturer: Schrack
Packaging options: individual (1 pcs.), package (12 pcs.), carton box (120 pcs.)
| EAN code | 9004840526820 |
|---|---|
| Net width | 17.80 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Power dissipation | 1.50 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated current | 10 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |