
Automatic Circuit Breaker BM ME C25/1, 6kA
Article: BM617125ME
3 360 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with rated current 25A and breaking capacity 6kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short-circuit currents in alternating current distribution networks.
Main parameters:
- Rated current: 25A
- Tripping characteristic: C (universal, for circuits with moderate inrush current)
- Breaking capacity: 6kA
- Number of poles: 1
- Mechanism type: BMS6-ME (electromechanical)
- Design: AC-MCB-ME (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Power loss: 3.00W
- Temperature range: from -40°C to +75°C
Dimensions:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.12kg
Compliance standards:
EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack Elektro
Packaging options: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840526851 |
|---|---|
| Net width | 17.80mm |
| Net height | 83.00mm |
| Net depth | 74.90mm |
| Net weight | 0.12kg |
| Power loss | 3.00W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Rated current | 25A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |