
Automatic Circuit Breaker BM ME C32/1, 6kA
Article: BM617132ME
3 483 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker from Schrack, series BMS6, designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Main parameters:
- Rated current: 32 A
- Breaking capacity: 6 kA
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Number of poles: 1
- Design: AC-MCB-ME (micro-modular automatic circuit breaker)
Electrical characteristics:
- Power loss: 3.70 W
- Operating temperature range: -40°C to +75°C
Constructive dimensions:
- Width: 17.80 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.12 kg
Normative basis:
The device complies with EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Packaging: 1 pc., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN code | 9004840526868 |
|---|---|
| Net width | 17.80 mm |
| Net height | 83.00 mm |
| Net depth | 74.90 mm |
| Net weight | 0.12 kg |
| Power loss | 3.70 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated current | 32 A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 120 pcs. |