
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA
Article: BM617613--
6 750 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA is designed to protect electrical circuits against overload and short circuit conditions.
Main Characteristics:
- Rated Current: 13 A
- Tripping Characteristic: C (for circuits with mixed load)
- Pole Configuration: 1+N (single-phase with neutral)
- Switching Capacity: 6 kA
- Design Type: AC-MCB (modular automatic circuit breaker for alternating current)
- Ambient Temperature Range: -40°C to +75°C
- Power Loss: 2.90 W
Constructive Parameters:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.22 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker complies with the requirements of standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 piece
| EAN Code | 9004840397338 |
|---|---|
| Width (Net) | 35.60 mm |
| Height (Net) | 83.00 mm |
| Depth (Net) | 74.90 mm |
| Weight (Net) | 0.22 kg |
| Power Loss | 2.90 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated Current | 13 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Switching Capacity | 6 kA |
| Design Type | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 368 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 704 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 468 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 478 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 474 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 314 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 528 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 536 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker BM C13/1+N, 6kA (JPG, 510 KB)