
Automatic Circuit Breaker BM ME B10/1, 6kA
Article: BM618110ME
2 957 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with a nominal current of 10A and a breaking capacity of 6kA. The device is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in residential and industrial alternating current networks.
Main characteristics:
- Nominal current: 10A
- Trip characteristic: B (instantaneous operation at currents of 3-5In)
- Breaking capacity: 6kA
- Number of poles: 1
- Type of execution: AC-MCB-ME
- Power loss: 1.90W
- Operating temperature range: from -40°C to +75°C
Dimensions and weight:
- Width: 17.80mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Net weight: 0.12kg
Normative base:
The circuit breaker has been developed and tested in accordance with international standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available packaging: 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs.
| EAN Code | 9004840547092 |
|---|---|
| Net Width | 17.80mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.12kg |
| Power Loss | 1.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 1 |
| Nominal Current | 10A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 120 pcs. |