
Automatic Circuit Breaker BM B4/2, 6kA
Article: BM618204--
12 670 ₸
To order
Two-pole automatic circuit breaker designed to protect electrical circuits from overload and short circuit. Intended for installation in AC distribution boards.
Main Parameters:
- Rated Current: 4A
- Breaking Capacity: 6kA
- Characteristic: B (tripping at 3-5In current)
- Poles: 2
- Construction Type: BMS6 AC-MCB
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: from -40°C to +75°C
- Power dissipation: 2.90W
Physical Dimensions:
- Width: 35.60mm
- Height: 83.00mm
- Depth: 74.90mm
- Weight: 0.24kg
Standards: EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
| EAN Code | 9004840498028 |
|---|---|
| Net Width | 35.60mm |
| Net Height | 83.00mm |
| Net Depth | 74.90mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Dissipation | 2.90W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 4A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |