
Automatic Circuit Breaker BM B16/2, 6kA
Article: BM618216--
7 770 ₸
In stock
Two-pole automatic circuit breaker of the BMS6 series with rated current 16 A and breaking capacity 6 kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short-circuit currents in residential and industrial installations.
Technical Parameters:
- Rated Current: 16 A
- Number of Poles: 2
- Tripping Characteristic: B (trips at 3-5 times rated current)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Type: AC-MCB (multifunction AC circuit breaker)
- Working Voltage: 230/400 V AC
- Power Loss: 4.70 W
- Ambient Temperature Range: -40°C to +75°C
- Series: BMS6
Dimensions and Weight:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Weight: 0.24 kg
Regulatory Compliance:
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack
Available Packaging Options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN Code | 9004840396256 |
|---|---|
| Width (net) | 35.60 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.24 kg |
| Power Loss | 4.70 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 2 |
| Rated Current | 16 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |