
Automatic Circuit Breaker BM B6/4, 6kA
Article: BM618406--
16 130 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with rated current of 6A and breaking capacity of 6kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits in AC networks.
Main Parameters:
- Trip Characteristic: B (trips at 3–5 times rated current)
- Rated Current: 6A
- Breaking Capacity: 6kA
- Number of Poles: 4
- Type: AC-MCB (Alternating Current Miniature Circuit Breaker)
- Manufacturer: Schrack
- Type/Series: BMS6
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: −40°C to +75°C
- Power Loss: 6W
Geometric Dimensions and Weight:
- Width: 71.20 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net Weight: 0.48 kg
Standard Compliance:
The circuit breaker complies with standards EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Supply Options: 1 pc., 3 pcs., 30 pcs.
EAN Code: 9004840547795
| EAN Code | 9004840547795 |
|---|---|
| Width (net) | 71.20 mm |
| Height (net) | 83.00 mm |
| Depth (net) | 74.90 mm |
| Weight (net) | 0.48 kg |
| Power Loss | 6.00 W |
| Min. Ambient Temperature | −40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 6 A |
| Type | BMS6 |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 30 pcs. |