
Automatic Circuit Breaker BM ME B25/4, 6kA
Article: BM618425ME
16 620 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with a rated current of 25A and breaking capacity of 6kA. Belongs to type B (response time 3–5 µs when rated current is exceeded by 3–5 times), designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits.
Technical Parameters:
- Rated Current: 25A
- Number of Poles: 4
- Tripping Characteristic: B
- Breaking Capacity: 6kA
- Power Loss: 12W
- Temperature Range: −40°C to +75°C
- Dimensions (W×H×D): 71.20 × 83.00 × 74.90 mm
- Net Weight: 0.48 kg
Standards Compliance:
The circuit breaker is designed in accordance with:
- EN 60898-1:2019 (Automatic circuit breakers for protection against overload and short circuit)
- EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013; EN 60947-2:2017 + A1:2020 (Low-voltage switchgear and control gear)
- EN 63000:2018 (Declaration of conformity with dangerous substances)
Manufacturer: Schrack Elektrotechnik
Packaging: 3 pcs. or 30 pcs.
| EAN Code | 9004840545203 |
|---|---|
| Net Width | 71.20 mm |
| Net Height | 83.00 mm |
| Net Depth | 74.90 mm |
| Net Weight | 0.48 kg |
| Power Loss | 12.00 W |
| Min. Ambient Temperature | −40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 25A |
| Type | BMS6-ME |
| Series | BMS6 |
| Breaking Capacity | 6kA |
| Design | AC-MCB-ME |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 3 pcs., 30 pcs. |