
Power Contactor 4kW/400V/9A/1NC, Coil 230VAC
Article: LTD00923--
15 620 ₸
To order
Power contactor 4 kW / 400 V / 9 A with control coil powered at 230 V AC.
Main characteristics:
- Rated power (AC-3): 4 kW at 380-400 V
- Rated current: 9 A
- Coil supply voltage: 230 V AC
- Main contacts: 3 normally open contacts
- Auxiliary contacts: 1 normally closed contact (1NC)
- Power loss: 4.40 W
Dimensions and weight:
- Width: 45 mm
- Height: 68 mm
- Depth: 75 mm
- Weight: 0.24 kg
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pcs. retail, 102 pcs. transport
| EAN code | 9004840841121 |
|---|---|
| Net width | 45.00 mm |
| Net height | 68.00 mm |
| Net depth | 75.00 mm |
| Net weight | 0.24 kg |
| Power loss | 4.40 W |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 normally closed contact |
| Coil voltage (AC) | 230 V AC |
| Rated current | 9 A |
| Main contacts | 3 normally open contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 4 kW |
| Packaging | 1 pcs., 102 pcs. |