
1 / 7
1 / 7
Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4
Article: BE400205--
14 920 ₸
To order
Motor protection switch designed to protect asynchronous electric motors from overload and short circuit conditions. The device provides reliable circuit disconnection when the set tripping current is exceeded.
Key specifications:
- Current range: 0.63–1.00 A
- Compliance standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Execution: 2
- Manufacturer: Schrack
Physical parameters:
- Dimensions: 73 × 37 × 82 mm
- Weight: 0.23 kg
- Power loss: 4.30 W
Operating conditions:
- Operating temperature range: –40°C to +70°C
- EAN code: 9004840266092
Packaging options: 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs
| EAN code | 9004840266092 |
|---|---|
| Net length | 73.00 mm |
| Net width | 37.00 mm |
| Net height | 82.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 4.30 W |
| Min. ambient temperature | –40°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Execution | 2 |
| Current strength | 0.63–1.00 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 6 pcs, 60 pcs |
- Photo 1: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 1.1 MB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 1.2 MB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 1.4 MB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 983 KB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 1.5 MB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 961 KB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 0.63-1.0A/2 BE4 (JPG, 1002 KB)