
Motor Protection Switch 1.0-1.6A/2 BE4
Article: BE400206--
18 840 ₸
To order
Motor protection switch (electrothermal release device) designed to protect asynchronous electric motors from overload and disconnection in case of phase failures. Rated actuation range 1.0–1.6A with two-pole design (Execution 2).
Technical Parameters:
- Current actuation adjustment range: 1–6.3A
- Power loss at rated current: 3.6W
- Operating temperature range: −40°C to +70°C
- Execution: 2-pole
- Compliance standard: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013
- Manufacturer: Schrack
Overall Dimensions (net):
- Length: 73 mm
- Width: 37 mm
- Height: 82 mm
- Weight: 0.23 kg
Codes and Packaging:
- EAN code: 9004840266108
- Available packaging options: 1, 6, 60 pcs.
| EAN code | 9004840266108 |
|---|---|
| Net length | 73.00 mm |
| Net width | 37.00 mm |
| Net height | 82.00 mm |
| Net weight | 0.23 kg |
| Power loss | 3.60 W |
| Min. ambient temperature | −40°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Execution | 2 |
| Current | 1–6.3 A |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |